Budowa domu systemem gospodarczym

Budowę naszego pierwszego domu przeprowadziliśmy systemem gospodarczym. Co to oznacza? Przez budowę systemem gospodarczym, należy rozumieć samodzielną koordynację pracy wykonanej przez podwykonawców oraz częściowe, samodzielne wykonanie prac budowlanych. Do budowy domu nie zatrudniliśmy tzw. generalnego wykonawcy.

kup-sobie-chate-mieszkanie-blog-budujemy-dom-budowa-domu-budowa-domu-systemem gospodarczym 2

Sami koordynowaliśmy poszczególne etapy prac, podpisaliśmy umowy z wykonawcami z poszczególnych branż, sami wybraliśmy i zatrudniliśmy KIEROWNIKA BUDOWY i sami kupiliśmy materiały. Powody tej decyzji były dwa, tj. niższe koszty oraz możliwość poszerzenia wiedzy i doświadczenia. Po rozesłaniu zapytań i zapoznaniu się z ofertami generalnych wykonawców, uznaliśmy, że koszt takiej usługi jest zbyt wysoki, a w przypadku inwestycji, jaką był nasz dom, nieopłacalny. Z drugiej strony, chcieliśmy dokładniej poznać cały proces, aby zdecydować czy i w jakim stopniu podejmiemy się kolejnej budowy.   

kup sobie chate mieszkanie budujemy dom budowa domu wskazowka blue

Jeśli pieniądze nie stanowią dla Ciebie problemu, ale zależy Ci na wygodzie i oszczędności własnego czasu, zlecenie generalnego wykonawstwa to bardzo dobry pomysł. Warto jednak rozesłać zapytania do kilku usługodawców i porównać oferty. Uwaga! Koniecznie dowiedz się czy oferta zawiera także koszty materiałów! Musisz wiedzieć, że niektórzy wykonawcy oferują niższe stawki za usługi, które tylko z pozoru są konkurencyjne. Zatrudniając wykonawcę często zobowiązujesz się do korzystania z materiałów budowlanych ze wskazanych przez niego miejsc. Koszt tych materiałów może być znacznie wyższy niż ich zakup na własną rękę. W ten sposób, nieuczciwa firma kompensuje niższą stawkę za pracę, zarobkiem na marży za materiały.   

Jak wybrać wykonawców do budowy systemem gospodarczym?

  • Najważniejszy jest murarz (tzw. majster) wraz z ekipą budowlańców. To od nich zależy sukces. To budowlańcy pod okiem majstra będą wykonywali wszystkie elementy konstrukcyjne takie jak: fundamenty, mury, trzpienie, sklepienia, podciągi, stropy i schody. Od organizacji tej ekipy, zależy jak szybko powstanie Twój wymarzony dom i kiedy będzie można rozpocząć kolejne etapy prac.
  • Następny w kolejności jest cieśla (lub jak kto woli, dekarz), czyli budowniczy dachu. Idealnym rozwiązaniem jest znalezienie ekipy, która zajmie się zarówno wymurowaniem domu (patrz punkt wyżej), jak i pokryciem dachu np. blachą lub dachówką.
  • Zanim dom zostanie nakryty dachem, powinieneś mieć już wybranego dostawcę okien i drzwi. W związku z długim czasem oczekiwania na dostawę, warto pomyśleć o tym kilka tygodni przed planowanym wstawieniem.
  • Następnie wybieramy fachowców od wykonania elewacji, czyli wykończenia zewnętrznej strony budynku wraz z ociepleniem, otynkowaniem i pomalowaniem lub położeniem innych elementów dekoracyjnych, takich jak kamień lub panele ozdobne.

Szerzej o współpracy z fachowcami, w czwartej części tej serii!

Terminy.

Już od dłuższego czasu, nawiązanie współpracy z wykonawcami wiąże się z koniecznością wcześniejszej rezerwacji terminu. Bum budowlany wymusza na inwestorach konieczność umawiania się z ekipą nawet dwa, trzy kwartały przed planowanym terminem rozpoczęcia prac. Prawdą jest również, że Ci najsolidniejsi mają najbardziej wypełnione kalendarze.

Rekomendacje współpracy.

Zanim zdecydujesz się na współpracę, zbierz wywiad dot. poszczególnych wykonawców. Porozmawiaj z ludźmi, którzy korzystali z usług poszczególnych fachowców i poproś o rekomendacje. Poproś wykonawców o kontakt do wcześniejszych klientów, którzy zgodzą się pokazać efekt pracy ekipy. Solidny wykonawca nie będzie robił z tym problemu. Zwróć uwagę na jakość wykonanych prac, podpytaj o terminowość rozpoczęcia i zakończenia robót. Dowiedz się możliwie najwięcej o pracy ekipy!

Jak szukać wykonawców do budowy domu systemem gospodarczym?

Często pierwszym przychodzącym na myśl sposobem jest sprawdzenie ofert w Internecie. Nie jest to zły sposób, jednak wiąże się z pewnym ryzykiem. Po pierwsze, szukając w Internecie, natrafisz na popularne i dobrze wypromowane strony fachowców, którzy mogą być już zajęci. Z drugiej strony, szukając w mniej popularnych wynikach wyszukiwania, możesz trafić na ludzi niekompetentnych lub takich, których jakości pracy nie będziesz w stanie zweryfikować.

kup sobie chate mieszkanie budujemy dom budowa domu wskazowka blue

Najkorzystniejszym sposobem jest „zagadywanie” ekip. Choć brzmi to mało profesjonalnie, w rzeczywistości, bardzo często, pozwala od razu zweryfikować zarówno dostępność ekipy, organizację i jakość ich pracy. Toteż, jeśli planujesz budowę, nie wahaj się zatrzymać przy pracujących w sąsiedztwie budowlańcach i zapytać o możliwość współpracy. Jeśli sami nie będą mogli podjąć się zadania, istnieje spora szansa, że polecą Ci inną ekipę.

Wśród wykonawców warto rozpytywać także o ekipy specjalizujące się w innych etapach budowy. Szczególnie warto pytać o to ekipę, z którą już współpracujemy. Dlaczego? Ludzie robiący wylewki lub tynki, najchętniej polecą Ci dobrych instalatorów (hydraulików, elektryków, etc.), ponieważ w ich własnym interesie leży praca na dobrze wykonanej instalacji. Podobnie w przypadku dekarzy, którzy wolą współpracę z dobrą ekipą budowlaną, po której nie trzeba będzie „poprawiać” w trakcie kładzenia dachu.  

Wynagrodzenie fachowców.

Jeżeli dysponujesz projektem, fachowiec może dokonać dokładnej wyceny całości prac. Jeśli nie dysponujesz dokumentacją, musisz opierać się na stawkach, tj. za wykonanie metra kwadratowego połaci dachu kopertowego (wielospadowego), metra kwadratowego elewacji, powierzchni użytkowej, itp.

Przy ustalaniu wynagrodzenia dobrze jest też doprecyzować czy fachowiec będzie doliczał jakieś ekstra opłaty. Dowiedz się czy fachowiec dysponuje kompletnym sprzętem, ponieważ jego ewentualne wypożyczenie wygeneruje dodatkowy koszt po Twojej stronie.

kup sobie chate mieszkanie budujemy dom budowa domu NASZ PRZYPADEK

My musieliśmy zapewnić wykonawcom stemple podporowe, agregat prądotwórczy oraz wodę w tzw. mauzerze. Wykonawca dachu policzył dodatkowo za obróbkę kominów oraz wykonanie podbitki (po zrobieniu elewacji). Przy okazji prac pod wykonanie tarasu, musieliśmy wypożyczyć i ponieść dodatkowy koszt wypożyczenia maszyny do zagęszczania piasku.

Szanuj swój czas i działaj równolegle.

Równolegle z poszukiwaniem wykonawców możesz rozpocząć prace projektowe i załatwić niezbędne formalności zmierzające do uzyskania pozwolenia na budowę, o których szczegółowo przeczytasz TUTAJ.

kup sobie chate mieszkanie budujemy dom budowa domu wskazowka blue

Jeśli na Twojej działce rosną drzewa lub duże krzewy, które należy wyciąć pod budowę domu, musisz wcześniej uzyskać pozwolenie na ich usunięcie. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Najtrudniejsza w całym przedsięwzięciu, jakim jest budowa domu systemem gospodarczym, jest koordynacja terminów, zarówno tych urzędowych, jak i tych wynikających z dyspozycyjności poszczególnych ekip. Zachęcam do przeczytania innych wpisów z tej serii. Dowiesz się jakie działania i w jakiej kolejności warto podejmować. Zachęcamy do tego byś poświęcił chwilę na ich zaplanowanie, aby Twoja budowa nie ciągnęła się miesiącami, ani tym bardziej latami…

Pozostałe artykuły z tej serii:

  1. Działka czy projekt domu. Co jest pierwsze?
  2. Budowa domu systemem gospodarczy.
  3. Kalkulacja i zakup materiałów budowlanych.
  4. Fachowcy. Jak ich szukać? Których wybierać?

Kolejny wpis na temat stawiania fundamentów już WKRÓTCE!

  1. Działka czy projekt domu. Co jest pierwsze?

Niebawem kolejny wpis z tej serii, tym razem zajmiemy się obliczeniem ilości i zakupem materiałów budowlanych.

1 odpowiedź dla: “Budowa domu systemem gospodarczym”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *