Drzewa na działce

Dziś temat nie tylko dla miłośników klimatycznych działek porośniętych starodrzewem i bujną roślinnością. Będzie o drzewach na działce. Temat zainteresuje Cię także, jeśli z drzewami na działce nie jest Ci po drodze. Przeczytaj o zaletach i wadach posiadania drzew na działce budowlanej. Piszemy również o formalnościach i przeliczamy drzewa na pieniądze. Sprawdź!

kup sobie chate remont budowa domu dzialka z drzewamii 2

Drzewa robią (mikro) klimat

Przyznam się, że w kwestii drzew jestem stronnicza, bo sama marzyłam kiedyś o białym domku nad strumykiem, wśród rozłożystych drzew i kwiecia. To ja. Pomijając jednak strefę marzeń, dom na działce z drzewami rzeczywiście ma wiele zalet. Oto najważniejsze.

Chłód i cień

Roślinność na działce tworzy mikroklimat, którego na próżno szukać wśród parceli porośniętych jedynie trawą. Dzięki drzewom powietrze w jest w ciągłym ruchu, dając przyjemny chłód w gorące dni. Zimą drzewa osłaniają nas przed smagającym twarz wiatrem i śniegiem.

Rekreacja

Kolejna kluczowa cecha, która działa na korzyść działki z drzewami to możliwość spędzania przyjemnego i różnorodnego czasu na powietrzu. Wśród drzew urządzisz przyjemne wieczory z przyjaciółmi, rodziną, zorganizujesz domki na drzewie, tyrolki i ścianki wspinaczkowe dla dzieci. Sam z przyjemnością schowasz się przed światem w rozciągniętym między drzewami hamaku.

Stan ducha

Drzewa to kontakt z naturą. To kojąca zieleń wiosną i melancholijna czerwień jesienią. To śpiew ptaków, przyjemny szum liści i owadów zapylających kwiaty drzew owocowych. Jeśli masz szczęście, na Twojej działce zadomowią się nawet wiewiórki. Jeśli oczywiście nie przepłoszą ich Twoi domowi pupile, dla których taka działka to również raj na ziemi.

kup sobie chate remont budowa domu dzialka z drzewamii 3

Z drzewami zawsze jest robota

O ile zadrzewiona działka daje wiele radości, o tyle posiadanie drzew wiąże się z niedogodnościami, o których warto wiedzieć, kiedy decydujesz się na zamieszkanie lub budowę domu wśród drzew.

Wiele lat temu moi rodzice zostali zmuszeni do wycięcia bardzo starych jesionów. Z dnia na dzień, po działce przed domem zaczął hulać wiatr. Postanowili więc zasadzić kilka świerków, które go osłonią. Przy wyborze kluczowe było szybkie tempo wzrostu drzew iglastych. Dodatkowo, takie drzewa jak sosny, jodły i modrzew przez cały rok pozostają zielone. Ideał! Czy rzeczywiście? W ciągu kilku lat drzewa te sięgają nawet kilkunastu metrów. Wówczas może pojawić się problem ze ścięciem takiego kolosa, ewentualnie ryzyko przechylenia i zwalenia na budynki mieszkalne lub gospodarcze.

To może drzewa liściaste?

Takie drzewa rosną wolniej. Raczej rozłożyste, nie bywają aż tak wysokie. No może z wyjątkiem topoli. Tu jednak uwaga. Drzewa liściaste to liście, które należy grabić. Niektóre oprócz liści zrzucają na ziemię, i pozostawione na zewnątrz sprzęty, nie tylko liście, ale także pyłki lub, jak w przypadku lipy, lepką spadź. Jeśli pod drzewem stoi akurat auto… cóż, może być z tego niezła lipa!

Kupujesz działkę z drzewami? Zwróć uwagę.

Kiedy kupujemy zadrzewioną działkę budowlaną, najczęściej patrzymy na całość drzewostanu, jednak warto mieć na uwadze, że część drzew zostanie wycięta pod dom, który chcemy tam postawić.

Oceniając potencjał działki przy zakupie lub przygotowując się już pod budowę, należy pamiętać, że należy usunąć nie tylko drzewa, które rosną w obrębie fundamentów, ale także te, które rosną w niewielkim odstępie od projektowanego budynku. Takie drzewa mogą nie tylko przeszkadzać w wytyczeniu budynku, ale także podczas wykonywania prac budowlanych. Pamiętaj, że duże maszyny, dźwigi i koparki pracujące chociażby przy kopaniu ław fundamentowych również potrzebują przestrzeni do pracy.

Samo ścięcie drzewa nad ziemią, to nie koniec pracy. W większości przypadków konieczne jest także wykopanie korzeni. Nie możemy ryzykować zapadnięcia się ścian lub posadzki w wyniku rozkładu lub próchnienia korzeni znajdujących się poniżej.

kup sobie chate remont budowa domu dzialka z drzewamii 4

Wycinka drzew na działce – zgłoś to do urzędu!

Aby móc legalnie usunąć drzewa, tym samym uniknąć kary za bezprawne ścięcie drzewa lub krzewu, należy udać się do właściwego urzędu miasta lub gminy i zgłosić zamiar wycięcia lub uzyskać zezwolenie na wycinkę. Uwaga! Tej samej procedurze podlega także usunięcie krzewu (-ów), które zajmują powierzchnię większą niż 25mkw.

  • Zgłoszenie zamiaru wycinki drzew dotyczy osoby prywatnej, w sytuacji, gdy usunięcie drzew nie ma i nie będzie miało nic wspólnego z działalnością gospodarczą. Trzeba wówczas zmierzyć obwody drzew, ustalić ilość i gatunek drzew oraz wypełnić odpowiedni formularz. Urzędnik przeprowadzi wówczas weryfikację i spisze odpowiedni protokół. Po jego uprawomocnieniu (ok. dwóch tygodni), można ściąć drzewo/a, dbając o zachowanie warunków wskazanych z protokole.
  • Jeżeli wycinkę przeprowadza przedsiębiorstwo (przedsiębiorstwo jest właścicielem działki) lub budowa będzie miała związek z prowadzeniem działalności gospodarczej, należy zwrócić się do właściwego organu z wnioskiem o wydanie zezwolenia na wycinkę. Za takie zezwolenie musisz zapłacić. Istnieje urzędowy cennik za centymetr obwodu pnia. W przypadku starych, dużych drzew, kwota bywa znacząca. We wniosku należy podać stosowne argumenty do wycięcia drzew (np. przedłożyć prawomocne pozwolenie na budowę).

Jakie drzewa można wyciąć bez zezwolenia?

Jest kilka wyjątków od tej procedury. Możesz bez zgłoszenia (zezwolenia) wyciąć drzewa owocowe, wiatrołomy, suszki oraz drzewa i krzewy, które nie osiągnęły wyznaczonych wymiarów.

Działka, wycinka i ptaszki?

Samo dopełnienie formalności nie oznacza jeszcze, że możesz od razu przeprowadzić wycinkę drzewa. Wycinka może bowiem odbyć się we wskazanej porze roku, którą określają odpowiednie urzędowe rozporządzenia. Wiąże się to z okresem lęgowym ptaków, który trwa od wiosny do jesieni. W przypadku podejrzenia obecności gniazd tych ptaków w koronach drzew na Twojej działce, wycinkę należy przeprowadzić poza okresem lęgowym lub przedstawić w urzędzie odpowiednią ekspertyzę ornitologiczną, która udowodni brak przeciwskazań do wycinki.

kup sobie chate remont budowa domu dzialka z drzewamii 5
Drewno uzyskane z wyciętych drzew możesz wykorzystać lub sprzedać

Nie rób tego sam!

Wycinkę warto zlecić fachowcom. Poza oczywistym faktem posiadania właściwego sprzętu, począwszy od pił, skończywszy na dużych koparkach, dźwigach i wysięgnikach, fachowcy posiadają właściwą wiedzę pozwalającą na „położenie” drzew w określonym kierunku, bez uszkodzenia ogrodzeń i budynków własnych lub, co chyba jeszcze ważniejsze, tych u sąsiada! Wycinka przeprowadzona przez fachowców zwiększa też szansę na odzyskanie jak największej ilości drzewa, bez zbędnego wyłamywania pni, jeśli zależy nam na przetworzeniu drzewa na deski lub krokwie.

Czy sadzić kolejne drzewa?

Oczywiście – zieleń obecnie jest na miarę złota!!! Warto jednak zwrócić uwagę na to czy i gdzie sadzisz drzewa, które ze względu na wysokość mogą zagrażać budynkom w razie burzy. Możesz także postawić na drzewa owocowe, które poza oczywistą korzyścią z rodzenia owoców, możesz w każdej chwili ściąć, a w ich miejsce posadzić kolejne.

kup sobie chate skomentuj udostepnij

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *