Z innych wpisów z tej serii (wszystkie linki na dole strony), wiesz już jak przygotować się do budowy, gdzie szukać fachowców i jakich formalności dopełnić na początku. Jeśli uzyskałeś pozwolenie na budowę domu, podpisałeś umowę z kierownikiem i wykonawcami, czas na zakup materiałów budowlanych. W tym wpisie podpowiadamy, jak samodzielnie wyliczyć i zakupić materiały potrzebne do budowy domu w systemie gospodarczym.
Do zakupu stali oraz innych koniecznych materiałów, nieoceniony będzie projekt budynku, który zawiera szczegółowe zestawienie poszczególnych surowców.
Stal.
Przy budowie domu, potrzebujesz stalowych prętów, o różnym przekroju, z których murarze przygotują zbrojenia, które następnie umieszczą wewnątrz elementów konstrukcyjnych wylewanych z betonu. Aby oszacować potrzebne ilości stali, należy policzyć metry bieżące oraz wagę poszczególnych prętów – w naszym przypadku były to druty ø 6, 8, 10 i 12mm.
Po dokonaniu niezbędnych wyliczeń, stal zamówisz na składzie budowlanym. Ponieważ ceny u poszczególnych dystrybutorów mogą znacznie różnić się miedzy sobą, zalecamy wizytę w kilku miejscach i porównanie ofert. Przy zamówieniu, pamiętaj, aby dokładnie ustalić warunki i termin dostawy.
Jeśli zależy Ci na czasie i wiesz na pewno (na przykład od architekta), że Twoje pozwolenie na budowę jest już w drodze, murarze mogą wcześniej przygotować zbrojenia fundamentów. Do tej czynności nie potrzeba jeszcze formalnego pozwolenia, a zaoszczędzi to czas w dniu kopania i wylewania ław fundamentowych.
Beton.
Po uzgodnieniu dostaw stali, należy udać się do wytwórni betonu i podobnie jak w przypadku stali, zebrać oferty od poszczególnych dostawców, aby wytypować najatrakcyjniejszą. W naszej ocenie, w przypadku betonu, oprócz ceny, ważna jest także natychmiastowa gotowość do dostarczenia materiałów budowlanych. W związku z tym zalecamy wybór dostawcy, który oferuje realizację zamówienia z dnia na dzień, a nawet w kilka godzin.
Jak obliczyć ilości bloczków, pustaków i materiałów izolacyjnych?
Jeśli, tak jak my, rozważasz zmiany w projekcie (u nas były to modyfikacje na poziomie stropu) pamiętaj, że gotowe zestawienie materiałów dostarczone wraz z projektem należy odpowiednio skorygować.
Jeśli chcesz samodzielnie obliczyć lub skorygować ilości potrzebnych materiałów, możesz to zrobić na podstawie analizy rzutu fundamentów. Aby otrzymać ilość bloczków betonowych koniecznych do budowy ścian fundamentowych, wystarczy policzyć metry bieżące ścian fundamentowych i ich wysokość. Znając długość ścian fundamentowych i obliczając ich powierzchnię, oszacujesz ilość potrzebnej izolacji przeciwwilgociowej poziomej i pionowej oraz tzw. styroduru.
Kolejny krok to zsumowanie długości ścian konstrukcyjnych oraz działowych, sprawdzenie ich wysokości i wyliczenie ilości pustaków.
Wszystkie zmiany, np. zamianę gazobetonu na pustaki ceramiczne, należy uzgodnić z architektem oraz uzyskać na nie zgodę kierownika budowy.
Zamówienie dodatkowych materiałów budowlanych
Przy okazji budowy odkryjesz, że wbrew pozorom, pustaki i beton to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Do kosztów należy doliczyć: klej do pustaków, cement do zaprawy murarskiej, plastyfikator do cementu, klej do styroduru, pędzle do nakładania izolacji, gwoździe i wkręty do robienia szalunków, pręty gwintowane, kotwy do murłat i jeszcze trochę drobiazgów, których pełną listę znajdziesz w naszym kalkulatorze kosztów budowy domu do pobrania. .
Przy wyborze oferty, oprócz ceny samych materiałów, ważny jest również koszt transportu ze składu. Warto przeliczyć towar na ilość palet, które zajmie, a w dalszej kolejności ilość ciężarówek lub kursów, które należy wykonać, żeby dostarczyć je na plac budowy.
To ważne, ponieważ czasem różnica w cenie pomiędzy poszczególnymi składami „gubi” się, gdy dodamy do nich każdorazowy koszt dowozu na plac budowy. Zwróć uwagę, czy istnieje możliwość uzyskania rabatu na całość przy złożeniu większego zamówienia (różnorodnych materiałów) w jednym miejscu.
Jeśli Twoja działka jest mała lub ma ograniczone możliwości manewrowania samochodem ciężarowym, zwróć uwagę czy skład oferuje możliwość organizowania sukcesywnych dostaw wraz z postępem prac. Jednorazowa dostawa całości może fizycznie zablokować część prac budowlanych.
Drewno na dach
Jeśli Twój projekt przewiduje klasyczną więźbę dachową, tak jak to było w naszym przypadku, musisz zakupić drewno na krokwie, płatwy, słupki, murłaty, łaty, kontrłaty, itd.
Możesz, tak jak my wykorzystać swoje własne zasoby. My użyliśmy drewna pozyskanego z drzew, które wycięliśmy na działce. Udało się w ten sposób pokryć około 25% ogólnego zapotrzebowania na ten materiał.
W przypadku naszego dachu, potrzebną ilość drewna (tarcicy) konsultowaliśmy bezpośrednio z wykonawcą dachu. Przy wyborze dostawcy, oprócz ceny interesował nas też rodzaj drewna i dostępność. Dla przykładu, my wybraliśmy jodłę, która jest względnie odporna na odkształcenia w czasie suszenia.
Więźba dachowa musi zostać w odpowiedni sposób zabezpieczona (zaimpregnowana). Jeśli nie planujesz, tak jak my robić tego samodzielnie, dowiedź się w tartaku, czy może to zrobić dostawca. To dość powszechna usługa.
Zakupione drewno należy składować w odpowiedni sposób. Należy złożyć je na odpowiednich podkładach, z zastosowaniem przekładek, w celu zapewnienia cyrkulacji powietrza i zabezpieczenia desek oraz kantówek przed powyginaniem. Warto też zabezpieczyć drewno przed bezpośrednimi opadami. Wystarczy prosty daszek, który nie utrudni cyrkulacji powietrza. W efekcie niezabezpieczenia, zakupione drewno może nie nadawać się do wykorzystania. Nie warto ryzykować!
Drewno to ciężki temat – dosłownie! Złożenie go zazwyczaj odbywa się przy użyciu dźwigu lub tzw. HDSa, czyli mini-dźwigu montowanego na samochodzie dostawczym.
Pamiętaj, aby drewno złożyć w miejscu, w którym nie będzie przeszkadzać lub zakupić bezpośrednio przed budową dachu.
Pokrycie dachu – blacha, dachówka, gont, itp.
Tak, jak poprzednio, zalecamy porównanie ofert w różnych składach. W tym celu najlepiej wykorzystać projekt od architekta. Wycena powinna obejmować komplet materiałów potrzebnych do wybudowania całości dachu, tj. blachodachówkę (lub inny wybrany przez ciebie materiał), folię paroprzepuszczalną, blachę na obróbki, rynny, rury spustowe, właz na dach, etc.
W ramach porównania cen materiałów potrzebnych na realizację dachu, polecamy zlecić wycenę dla poszczególnych materiałów z osobna. Niektórzy dostawcy, aby przyciągnąć klientów, proponują stosunkowo niską cenę za metr kwadratowy blachy. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że ta oferta jest najlepsza, tymczasem całkowity koszt materiałów, może niejednokrotnie przewyższać propozycje od innych dostawców. Dlaczego? Ponieważ niższą cenę blachy, sprzedawca kompensuje wysoką ceną wkrętów, folii, rynien, etc. Warto zwracać na to uwagę!
Strop
W wybranym przez nas projekcie, strop wymagał dozbrojenia przy użyciu niemal trzech ton stali, dużej ilości szalunków oraz zastosowania żeber rozdzielczych i wiązał się z wysokimi kosztami realizacji.
W związku z tym, aby obniżyć koszty, konstruktor z biura architektonicznego adaptującego nasz projekt, podsunął inne rozwiązanie. Zaproponował strop gęsto-żebrowy z betonu sprężonego Rector. Wstępna wycena tego systemu trafiła do nas przez ręce samego architekta. Po bezpośrednim kontakcie i drobnych negocjacjach z regionalnym dystrybutorem, zamówiliśmy komplet belek i pustaków. Zakupione materiały czekały na moment, w którym zlecimy ich transport na budowę.
Kominy
Na koniec coś nieoczywistego. Jeśli Twoja budowa postępuję szybko, a Ty sam skrupulatnie pilnujesz terminów, zalecamy także wcześniejszy zakup kominów. Pozwoli to uniknąć przestojów na budowie wywołanych oczekiwaniem na zamówienie.
Obecnie najczęściej stosuje się tzw. kominy systemowe, czyli gotowe zestawy składające się z ceramicznych lub stalowych rur, stanowiących kanały dymne oraz otaczających je pustaków, kleju, uszczelnień, czopucha, kratki i wyczystki. Taki zestaw dla określonego rodzaju pieca (opału), możesz zamówić podając jego średnicę, ilość kanałów dymnych, wentylacyjnych oraz precyzując wysokość. Po dostarczeniu zamówienia, murarz składa komin w całość. Decydując się na zakup, warto porównywać ceny kominów na składach budowlanych z cenami w sieci. Ceny online bywają korzystniejsze.
Pozostałe artykuły z tej serii:
- Działka czy projekt domu. Co jest pierwsze?
- Budowa domu systemem gospodarczy.
- Kalkulacja i zakup materiałów budowlanych.
- Fachowcy. Jak ich szukać? Których wybierać?
Kolejny wpis na temat stawiania fundamentów już WKRÓTCE!