Zwolnienie z PCC – pierwsze mieszkanie tańsze o 2%

O tym, czym jest podatek PCC i których transakcji dotyczy pisałem już wcześniej, dlatego jeśli jeszcze nie czytałeś naszego artykułu zachęcam do zapoznania się z nim tutaj. W telegraficznym skrócie powiem jedynie tyle, że standardowo podatek PCC wynosi 2% oraz dotyczy on jedynie transakcji na rynku wtórnym. W tym materiale poruszymy kwestie tego, kogo dotyczyć będzie zwolnienie, jakie korzyści za tym idą oraz kto może zapłacić trzykrotnie wyższy podatek. 

kup-sobie-chate-zwolnienie-z-pcc-zamosc
kup sobie chatę budowa ostrzeżenie

Kogo dotyczyć będzie zwolnienie z PCC?

Z podatku od czynności cywilno-prawnych zwolnienie zostaną wszyscy ci, którzy nie posiadają i do tej pory nie mieli na własność domu ani mieszkania. Zwolnienie to dotyczyć będzie zarówno pierwszego mieszkania jak i domu z rynku wtórnego. Z ulgi skorzystać mogą także osoby, które w spadku otrzymały udział w nieruchomości nieprzekraczający 50%. W przypadku zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego (nowych, prosto od dewelopera) na żadne ulgi niestety nie można liczyć.

Wprawdzie zwolnienie to koreluje z programem Bezpieczny Kredyt 2%, lecz nie ogranicza się jedynie do jego beneficjentów. Nie ma konieczności zaciągania kredytu, aby móc skorzystać ze zwolnienia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat programu Bezpieczny Kredyt 2% zapraszam tutaj.

Przepisy likwidujące podatek PCC dla zakupu pierwszej nieruchomości wchodzą w życie 31 sierpnia 2023 r. 

kup sobie chatę budowa ostrzeżenie

Zwolnienie z PCC to realna korzyść.

Dotychczas płacony u notariusza podatek stanowił dla nabywców realne obciążenie. Dla przykładu kupując dom o wartości 700 000,00 zł nabywca musi oddać w formie podatku dodatkowo 14 000,00 zł. Jedyny minus to fakt, że z takiej możliwości można skorzystać tylko raz.

kup sobie chatę budowa ostrzeżenie

Nie wszyscy będą mieli taniej.

Są też złe wieści i dotyczą inwestorów. Ci, którzy planują zakup większej ilości mieszkań w ramach jednej inwestycji będą musieli przygotować się na spore wydatki. Przy zakupie szóstego lokalu oraz każdego kolejnego, stawka podatku PCC wyniesie 6%. Oznacza to, że za mieszkanie o wartości 500 000,00 zł trzeba będzie wyłożyć dodatkowe 30 000,00 zł. W zamyśle regulacja ta ma zahamować masowy wykup mieszkań (np. przez zajmujące się takimi operacjami fundusze).

SPRAWDŹ oferty gotowych domów w Zamościu i okolicy

ZAPYTAJ o budowę domu na zlecenie i pod Twoje wytyczne wraz z koniecznymi formalnościami i dokumentacją

POMOŻEMY w sprzedaży lub zakupie działki bądź innej nieruchomości, ułatwimy uzyskanie dokumentacji i dopełnienie formalności

Szczegółowe informacje znajdziesz w ustawie z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw oraz na www.sejm.gov.pl

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *