Umowa przedwstępna – skorzystaj z naszego szablonu!

Mieszkanie wstępnie zaklepane! Super! Teraz warto to jakoś sformalizować. Przyda się umowa przedwstępna. We wpisie garść kluczowych informacji oraz ściąga. 😉

umowa przedwstepna tablica szkolna temat lekcja sciaga wzor umowy do pobrania

Kiedy umowa przedwstępna jest zbędna?

Przy zakupie mieszkania, umowa przedwstępna, jak sama nazwa wskazuję, stanowi wstęp do umowy końcowej, przenoszącej własność (rzadziej do kolejnych innych umów). Zaczniemy przewrotnie. Czy jest konieczna? Nie, jeśli nieruchomość dostępna jest od zaraz, nie ma żadnych obciążeń, a Ty kupujesz mieszkanie za gotówkę.  

Hmmm…  Ale my bierzemy kredyt… No i ten Pan, przecież wciąż nie wyprowadził się z mieszkania…

Zatem kiedy umowa przedwstępna jest konieczna?

  • Jeśli bierzesz kredyt na zakup mieszkania. Bank, w którym ubiegasz się o kredyt, z pewnością zażąda od Ciebie dokumentu potwierdzającego umowę ze sprzedającym.
  • Jeśli kupujesz mieszkanie, na które zaciągnięto kredyt. Polecamy wpis o zakupie mieszkania z kredytem –>TUTAJ.
  • Jeśli finalizacja transakcji jest, z jakiegoś powodu, odroczona w czasie. Dla przykładu, sprzedający również czeka na oddanie do dyspozycji innego mieszkania, do którego zamierza się przenieść. Do tego momentu chce pozostać na mieszkaniu, które Ty zamierzasz kupić. W umowie przedwstępnej możecie zawrzeć okres i warunki na jakich nastąpi sprzedaż i oddanie mieszkania. Inny przykład, kupujący stara się o kredyt. Jednak z powodu niedawnej zmiany pracy pragnie odczekać kilka miesięcy do chwili uzyskania stałej umowy o pracę, aby zyskać pewność co do udzielenia mu kredytu.

Czy umowa przedwstępna i rezerwacyjna to to samo?

Umowa rezerwacyjna to o wiele prostszy (zawierający zdecydowanie mniej danych) dokument. Podpisywany jest zazwyczaj po „dobiciu targu” lub np. przed zawarciem umowy deweloperskiej. Tymczasem umowa przedwstępna to dokument opisujący już szczegóły transakcji, terminy i formę płatności. Ta forma umowy jest konieczna, aby móc starać się o przyznanie kredytu na zakup mieszkania z rynku wtórnego.

Czy to zawsze ma formę aktu notarialnego?

Nie. Nie ma wymogu formy aktu notarialnego dla takiej umowy. Banki honorują przedwstępne umowy sprzedaży mieszkania spisane przez strony transakcji także w formie umowy cywilno-prawnej. Zalety takiego rozwiązania są co najmniej dwie:

  • Można to zrobić w dowolnym momencie, bez konieczności ustalania terminu w kancelarii.
  • To również oszczędność na taksie notarialnej (zawsze to parę stówek!).

A kiedy jednak warto, aby umowę sporządził notariusz?

Do notariusza warto zwrócić się w bardziej skomplikowanych sytuacjach. Mówimy to o kwestiach nieuregulowanego stanu prawnego nieruchomości, którą chcesz kupić lub oczekiwaniu na założenie lub aktualizację ksiąg wieczystych dla tego lokalu.

Polecam wizytę u rejenta również wtedy, gdy w grę wchodzą duże kwoty (a nie jedynie kilkutysięczny zadatek). Na temat zadatku oraz zaliczki możesz poczytać –> TUTAJ.

A na koniec, coś na dobry początek operacji mieszkanie. Poniżej znajdziesz wzór umowy przedwstępnej do pobrania. Polecamy!

kup sobie chate materialy do pobrania pobierz sklep budzet kalkulator wzor umowy przewdstepna protokol e-book

dymej z napisem kliknij po wiecej tematow na temat formalnosci i zakupu mieszkania

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *