Ściany

Na ten etap czeka wiele osób, które budują sobie dom – widoczne ściany. Dla wielu z nas, dopiero w tym momencie, dom zaczyna nabierać kształtu. Wynika to z tego, że bardzo trudno jest wyobrazić sobie przestrzeń wyłącznie na podstawie rysunków.  

kup sobie chate mieszkanie budujemy dom budowa domu sciany 6

Zacznijmy od … komina!

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, w czasie, gdy na budowę docierają kolejne palety pustaków i cegieł do budowy ścian, a także klej do łączenia bloczków betonowy, warto zwrócić uwagę na zamówienie elementów do postawienia kominów (wspominamy o tym także w trzeciej części cyklu TUTAJ).

kup sobie chate mieszkanie budujemy dom budowa domu NASZ PRZYPADEK

Projekt naszego domu zakładał, że komin zostanie wybudowany z cegły, nieco archaiczną metodą, z małym przekrojem kanałów, zwłaszcza dymnych. Po konsultacji z architektem, stanęło na budowie kominów przy użyciu gotowych systemów kominowych.

kup sobie chate mieszkanie budujemy dom budowa domu ciekawostka

Komin z cegły buduje się dość długo i żmudnie, dlatego wymaga więcej czasu i nakładu pracy murarza. Jest też stosunkowo mało wydajny. Ścianki z cegły zajmują większość objętości, pozostawiając niewielkie otwory na kanały dymne.

Ściany idą w górę.

kup sobie chate mieszkanie budujemy dom budowa domu NASZ PRZYPADEK

Przystępując do budowy ścian, murarze w pierwszej kolejności położyli warstwę izolacji poziomej (specjalnej folii), zaś pierwszą warstwę pustaków ułożono na zaprawę, co pozwoliło na jej idealne wypoziomowanie. Od tego momentu, kolejne warstwy murów układane były na klej – pozwala to na uzyskanie bardzo cienkich spoin, a co za tym idzie zapobiega utracie ciepła i wspomaga izolację termiczną budynku. Na tym etapie powstały jedynie ściany nośne (konstrukcyjne).

kup sobie chate mieszkanie budujemy dom budowa domu wskazowka blue

Ściany wewnętrzne najlepiej budować po położeniu stropu, aby nie przeszkadzały w pracy ludzi i maszyn.

kup sobie chate mieszkanie budujemy dom budowa domu uwaga

Ściany wewnętrzne, działowe, to ściany, które nie są ścianami konstrukcyjnymi. Nie należy ich łączyć ze stropem, będącym elementem konstrukcyjnym, wiążącym bryłę nośną domu, która „pracuje” w swoim rytmie, np. pod wpływem temperatury. Ściany wewnętrzne, nie będące ścianami nośnymi, łączy się ze stropem za pomocą cienkiej elastycznej warstwy, np. pianki montażowej.

Nadproża.

Jeśli w stawianym przez Ciebie budynku, nadproża w oknach i drzwiach, mają „standardowe” wymiary, możesz zakupić je w formie prefabrykatów, które zostaną wmurowane w ścianę konstrukcyjną. Jeśli otwory przewidziane na okna lub drzwi tarasowe są bardzo duże – powyżej 2 metrów, nadproża wykonują murarze, którzy odpowiednio szalują, zazbrajają, a następnie zalewają całość betonem.

kup sobie chate mieszkanie budujemy dom budowa domu sciany szalunek
Szalunek – konstrukcja w formie korytka uformowana z desek lub płyt podparta stemplami czyli metalowymi lub drewnianymi słupkami. Do wnętrza formy wkładane są zbrojenia z drutów, które wzmacniają całą konstrukcję, następnie całość zalewana jest betonem, który wiąże w optymalnym czasie kilku tygodni.

Okna i drzwi vs. nieskończone ściany?

kup sobie chate mieszkanie budujemy dom budowa domu NASZ PRZYPADEK

Do celów naszego projektu, okna i drzwi wejściowe, postanowiliśmy zamówić w trakcie stawiania ścian, tuż po wykonaniu otworów. Chodziło o weryfikację rzeczywistych wymiarów otworów okiennych. Wybrany przez nas dostawca okien przybył na budowę i dokładnie wymierzył wszystkie otwory. Ustalił także na jakiej wysokości będą znajdować się progi drzwiowe. W umowie ustaliliśmy kwoty, wysokość zaliczki oraz warunki dostawy i montażu.

Szerzej o tym na co zwrócić uwagę przy zakupie okien i drzwi w kolejnej, ósmej części tej serii!

Wykonanie wieńca.

Wieniec stropowy to jednolity element konstrukcyjny opasający wszystkie ściany, wykonany ze zbrojonego stalą betonu, którego zadaniem jest „spięcie” ścian poniżej.

kup sobie chate mieszkanie budujemy dom budowa domu NASZ PRZYPADEK

Wieniec wybudowaliśmy z prefabrykowanych kształtek w kształcie litery „L”. Szalować postanowiliśmy jedynie podciągi oraz poduszkę na ścianach nośnych. Podciągi to poziome belki betonowe wspierające strop zapobiegające jego uginaniu, oparte na ścianach nośnych bądź słupach.

kup sobie chate mieszkanie budujemy dom budowa domu rector 3

Strop.

W naszym budynku, strop powstał z zakupionych wcześniej belek i pustaków. Zgodnie z dostarczonym przez producenta stropu projektem, murarze zaczęli układać belki i wypełniać przestrzenie pomiędzy nimi, dedykowanymi do tego pustakami.

kup sobie chate mieszkanie budujemy dom budowa domu uwaga

Ponieważ belki stropowe wystają poza wewnętrzny obrys wieńca, nie pozostawiając zbyt wiele miejsca, warto najpierw ułożyć druty zbrojeniowe w wieńcu, a dopiero potem układać na nich belki stropowe i wtedy przeplatać ze sobą wystające druty.

Dodatkowo stop został wsparty na stemplach. Stemple też zabezpieczyły wszystkie pociągi i nadproża na czas wiązania stropu. Po ułożeniu całości, zgodnie z projektem, murarze dodatkowo zazbroili strop, układając na całości siatkę zbrojeniową i dodatkowe druty wiążące wieniec z płytą stropową, a także miejsca, na których ustawiony zostanie stolec. Patrz wpis na temat dachu TUTAJ.

kup sobie chate mieszkanie budujemy dom budowa domu wskazowka blue

W zależności od rodzaju stropu, konieczne mogą być dodatkowe zbrojenia. Szczegóły warto wcześniej ustalić z kierownikiem i wykonawcą. Pozwoli to uniknąć pozornych tylko oszczędności, które mogą tymczasem zagrażać konstrukcji stropu. Mówiąc wprost, czasem wykonawca proponuje pominięcie jakiegoś elementu, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji w dłuższym terminie.

kup sobie chate mieszkanie budujemy dom budowa domu rector 2
Po zalaniu betonem szalunku wraz ze zbrojeniem, a następnie jego usunięciu, powstanie właz na poddasze.

Dodatkowo zaszalowano również miejsce przeznaczone pod właz na poddasze i przestrzenie przy kominach, czyli szczeliny wynikające z różnicy w wymiarach pomiędzy pustakami stropowymi a elementami komina. Zaszalowano także wymiany.

kup sobie chate mieszkanie budujemy dom budowa domu ciekawostka

Wymian to rodzaj zazbrojonej belki, wbudowanej w strop, która stabilizują końce belek stropowych nie dochodzące do ścian konstrukcyjnych, np. przy włazie na poddasze lub przy kominie. Na tych elementach nie można opierać belki stropowej.

Strop zalany został nadbetonem. W trakcie zalewania, murarze ustawili w wieńcu kotwy, czyli śruby zatopione w betonie, służące do mocowania murłat dachowych. Po wylaniu, strop wiązał sobie w spokoju przez ponad dwa tygodnie. Po tym czasie murarze rozebrali szalunki i wyjęli stemple, a na plac boju wkroczyła ekipa budująca dach.

kup sobie chate mieszkanie budujemy dom budowa domu rector 1

Pozostałe artykuły z tej serii:

  1. Działka czy projekt domu. Co jest pierwsze?
  2. Budowa domu systemem gospodarczym.
  3. Kalkulacja i zakup materiałów budowlanych.
  4. Jak szukać, zatrudnić i upilnować fachowców na budowie?
  5. Stawianie fundamentów. Jak osiągnąć poziom “0”?

Kolejny wpis na temat realizacji DACHU już WKRÓTCE!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *