Remont mieszkania. Co na to sąsiedzi? Nasz remontowy dekalog!

Do poruszenia tego tematu zainspirował mnie kolega z pracy. Pewnego dnia odebrał przy mnie telefon od roztrzęsionej żony. Do ich mieszkania wdzierały się ogromne ilości kurzu z klatki schodowej i korytarza. Źródłem niekończącego się morza pyłu był remont, który odbywał się w ich budynku. Właściciel i ekipa zachowywali się tak jakby sąsiedzi nie istnieli, a wokół nie toczyło się życie. Wiecie, co tam śpiące niemowlęta, skoro te płytki to najlepiej docina się na korytarzu?    

Wprawdzie o przygotowaniu się do remontu, od strony administracyjnej i organizacyjnej, w tym również o kwestiach sąsiedzkich, pisaliśmy już –> TUTAJ. Jednak emocjonalna reakcja żony znajomego utwierdziła mnie w przekonaniu, że warto poświęcić temu osobny wpis.

remont sasiedzi dobre praktyki dekalog

Przyzwoitość w cenie.

No to lecimy. Większość z nas znalazło się lub znajdzie w sytuacji zarówno tego, który musi zrobić remont, oraz sąsiada, który taki remont musi przez jakiś czas tolerować. W związku z tym, nie ma co oburzać się na ewentualne uciążliwości jako takie – ludzka rzecz remontować. Ważne jednak, aby nie przekraczać pewnych granic, a jeśli to konieczne, niech sąsiedzi wiedzą o tym z wyprzedzeniem. Myślę tu o grubszych kwestiach, takich jak np. ingerencja w dostawy mediów dla wszystkich sąsiadów w danym pionie.

Co tu tłumaczyć? Przecież sąsiedzi nie zabronią mi remontować?!

Nikt nie wymaga, abyś wygłuszał mieszkanie zanim jeszcze zaczniesz remont. Cokolwiek jednak zrobisz, pamiętaj, że należysz do wspólnoty i powinieneś liczyć się z innymi mieszkańcami, którzy są tam na takich samych prawach co ty. Możesz podjąć kilka banalnych kroków, które sprawią, że po remoncie, nie będziesz musiał spuszczać wzroku mijając sąsiadów, którzy na Twój widok zawieszą rozmowę. W najlepszym razie. Możesz mieć pecha i w Twoim budynku znajdzie się jakaś Pani Gienia z dołu, która uprzykrzy Ci życie, w sposób, którego nawet nie potrafisz sobie teraz wykoncypować 😉.

Dobre praktyki sąsiedzkie.

kup sobie chate blog remont sasiedzi dekalog 1Powiadomić administrację.

W przypadku większego remontu, o planowanych pracach należy powiadomić administrację osiedla/wspólnoty. Nie wiąże się to z żadnymi opłatami czy uzyskaniem zgody. W przypadku jakichkolwiek nieoczekiwanych sytuacji czy awarii, pracownicy administracji będą mieli ułatwiony kontakt z Tobą. Zwłaszcza, jeśli od niedawna jesteś właścicielem remontowanego mieszkania.

kup sobie chate blog remont sasiedzi dekalog 2Tablica na klatce.

Powieś informację o planowanym remoncie w klatce schodowej. Zazwyczaj przy wejściu do klatki znajduje się jakaś tablica ogłoszeń, na której możesz napisać kiedy planujesz rozpocząć i zakończyć prace, przeprosić za uciążliwości i zostawić numer telefonu do siebie.

remont sasiedzi dobre praktyki ogloszenie o remoncie

Jeśli jesteś nowym właścicielem, możesz nawet poprosić o to, żeby skontaktowano się z Tobą, gdyby ktoś zauważył coś podejrzanego. Podobnie, gdyby ekipa pozostawiona bez nadzoru sprawiała jakieś problemy mieszkańcom. W przypadku braku takiego kontaktu, sąsiedzi mogą chcieć zawiadomić policję lub straż miejską. A to często nie jest ani miłe, ani potrzebne.

kup sobie chate blog remont sasiedzi dekalog 3Materiały ochronne.

Zaoszczędź sobie uwag na temat stanu klatki oraz czasu na jej sprzątanie, i nie oszczędzaj na materiałach zabezpieczających. Przede wszystkim na foli i taśmie ochronnej. Pozwoli to zabezpieczyć przestrzenie wspólne np. klatkę schodową przed zakurzeniem podczas kucia ścian lub szlifowania gładzi.

kup sobie chate blog remont sasiedzi dekalog 4Balkon.

Zwróć uwagę na balkon. Docinanie tam glazury, może skończyć się awanturą z sąsiadką, która chwilę wcześniej wywiesiła pranie albo akurat werandowała w wózku malutkie dziecko…

kup sobie chate blog remont sasiedzi dekalog 5Pilnuj ekipy.

Pilnuj ekipy. Można trafić na różnych budowlańców. Są tacy, od których można się uczyć utrzymania porządku, lecz zdarzają się i tacy, którzy wydeptują ścieżkę z gipsu między mieszkaniem, a osiedlowym sklepikiem.  

kup sobie chate blog remont sasiedzi dekalog 6Posprzątaj.

Jeśli jest brudno, a ekipa nic sobie z tego nie robi, posprzątaj to. Nikomu z głowy nie spadnie korona, jeśli w razie potrzeby zmyjesz klatkę schodową. Serio. Przypominam, że to także Twój dom.

kup sobie chate blog remont sasiedzi dekalog 7Śmieci.

Nie wyrzucaj odpadów budowlanych do śmietnika ogólnodostępnego. Stare meble, pozostałości po zabudowie kartonowo-gipsowej albo gruz, nie powinny trafiać do śmieci komunalnych. Jeśli to nowe osiedle – administracja zapewni odpowiednie kontenery. Jeśli remontujesz mieszkanie z rynku wtórnego, zamów taki kontener, worek typu „bigbag” lub wezwij firmę, która odbierze tego typu odpady.

kup sobie chate blog remont sasiedzi dekalog 8Hałas.

Niemal każdy remont oznacza hałas, a najbardziej uciążliwe w blokach są wiertarki udarowe. Pamiętaj o ciszy nocnej! Bezwarunkowo należy jej przestrzegać. Ja zazwyczaj uzgadniam ze swoimi ekipami, że godzina 18:00 jest granicą, do której używamy hałasujących sprzętów takich jak piły, wiertarki, młoty itp. Jeśli jest taka możliwość, staram się nie hałasować w weekendy. Sam posiadam sąsiada, który w niedzielę lubi sobie powiercić. Pozdrawiam… gorąco…!

kup sobie chate blog remont sasiedzi dekalog 9Odłączenie wody i ogrzewania.

Odłączenie wody, ogrzewania. Jeśli prace wymuszają odłączenie od mediów innych mieszkań, robi się to w uzgodnieniu z administracją, lecz postaraj się, aby prace odbyły się możliwie jak najszybciej i w godzinach, gdy większość sąsiadów jest poza domem. Zakręcenie wody o godzinie 6:00 rano może zostać okrzyknięte zbrodnią!

kup sobie chate blog remont sasiedzi dekalog 10Pierwsze wrażenie.

Jeśli mimo wszystko, sąsiedzi poskarżą się na na uciążliwości, przeproś. Po prostu. Remont to zaledwie początek funkcjonowania wśród nowych ludzi. Postaw na jak najlepsze pierwsze wrażenie.

Powodzenia! I niech „mop” będzie z Tobą 😛

2 odpowiedzi dla: “Remont mieszkania. Co na to sąsiedzi? Nasz remontowy dekalog!”

  1. Wszystko super ale niektórym sąsiadom nie da się dogodzić – wszystkie punkty odhaczone a oni i tak będą oburzeni, że ktoś w 30 letnim mieszkaniu musi zrobić remont generalny. W tygodniu – źle i awantury, w weekend – źle i awantury. Najlepsi sa tacy, którzy DOMAGAJĄ SIĘ zaprzestania prac… bo tak. Jedyne co wtedy można zrobić to odłączyć domofon i robić swoje. Niestety.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *