Kiedy dostaniesz klucze do mieszkania? O tym jak przepisać media i odebrać mieszkanie.
Z formalnego punktu widzenia podpisanie aktu notarialnego to moment, w którym przenoszona jest własność lokalu. Oznacza to, że powinien być to również moment, kiedy dostaniesz do ręki klucze do Twojego mieszkania. Bywa jednak, że z różnych przyczyn, kupujący nie będzie w stanie Ci ich przekazać zaraz po akcie. Być może nie wyprowadził się jeszcze z mieszkania i potrzebuje na to kilku dni. Może chcieć także poczekać z oddaniem mieszkania do momentu, w którym wszystkie pieniądze zostaną zaksięgowane na jego rachunku bankowym. Z drugiej strony, może być i tak, że w ramach umowy przedwstępnej (wkładu własnego czy zadatku –> zobacz TUTAJ czym jest zadatek ) zapłacisz sprzedającemu na tyle dużą część należności, że zgodzi się on przekazać Ci klucze do mieszkania na długo przed końcowym aktem notarialnym. Dziś o tym jak przepisać umowy na media, sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy i bezpiecznie odebrać mieszkanie.
Protokół zdawczo-odbiorczy – potrzebny?
Sporządzenie takiego dokumentu nie jest konieczne i w raczej nikt nie będzie go od Ciebie egzekwował. Z drugiej strony protokół zdawczo-odbiorczy jest potrzebny, aby zabezpieczyć interesy Twoje i sprzedającego. Dodatkowo, dokument taki ułatwi czynności opisane w kolejnych akapitach. Mam na myśli „przepisanie” poszczególnych umów, zwłaszcza jeśli będziesz dokonywać ich w innym terminie.
Co powinno znaleźć się w protokole?
- Po pierwsze, data sporządzenia – jasno określasz moment, w którym zaczynasz korzystać z danej nieruchomości i przejmujesz wszystkie obowiązki z tego faktu wynikające.
- Po drugie, rozliczenie mediów. Razem ze sprzedającym spisujecie odczyty poszczególnych liczników. Wszelkie nadpłaty czy niedopłaty rozlicza sobie poprzedni właściciel, a Ty zaczynasz użytkowanie z „czystym kontem”.
- Kolejna sprawa to wyposażenie. Jeśli jest to pusty lokal do remontu – to powinno znaleźć się w protokole. Jeśli kupujesz mieszkanie wykończone lub wyposażone, opisz to. Jeżeli jakieś sprzęty posiadają jeszcze gwarancję producenta, poproś o niezbędne dokumenty.
- Na koniec sprawdź i policz co do jednego wszystkie klucze. Do klatki schodowej, komórki, drzwi do mieszkania, skrzynki pocztowej, piloty do bram i garaży. Poproś także o kod do domofonu oraz ewentualne karty czy breloki, przy pomocy których można wejść do klatki, garażu, śmietnika czy rowerowni.
Gdy wszystko jest spisane, obie strony podpisują taki protokół – sporządzony najlepiej w dwóch egzemplarzach.
Prąd, gaz i inne media
Jeśli kupujesz mieszkanie od dewelopera, umowę na dostawę mediów takich jak prąd, gaz i inne, musisz dopiero zawrzeć. W przypadku, gdy kupujesz od właściciela, umowy na media musisz przepisać.
Zawarcie umowy na media z nowym operatorem
Jeśli planujesz zawarcie umowy na dostawy prądu czy gazu z nowym operatorem polecam zapoznać się wcześniej z jego ofertą. Mam tu na myśli dostępne taryfy oraz rodzaje abonamentów. Przy zawieraniu nowej umowy zawsze pada sakramentalne pytanie o wybór taryfy albo wysokość zaliczek. System zaliczkowy będą wolały osoby posiadające stałe zużycie mediów. W przypadku mieszkań na wynajem lepiej jest rozliczać media w systemie comiesięcznych odczytów. Pamiętaj też, aby w przypadku rachunków zaliczkowych realnie oszacować wielkość zużycia mediów tak, aby rachunki nie były zbyt duże lub odwrotnie, nie nastąpiła ogromna niedopłata po roku.
Przepisanie istniejących umów z dostawcami
Jeśli konieczne jest przepisanie istniejących umów z dostawcami, najwygodniej będzie, jeśli wraz ze sprzedającym wybierzesz się do odpowiednich biur obsługi klienta. Miej ze sobą przygotowany wcześniej protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania, na którym widnieją odczyty poszczególnych liczników. Weź także akt notarialny. Tak uzbrojony, bez problemu w kilka chwil możesz „przepisać” poszczególne umowy. Jeżeli przekazanie mieszkania nastąpi w tym samym dniu co spisanie aktu notarialnego, proponuje zaplanować dzień w taki sposób, aby czynności notarialne odbyły się możliwie jak najwcześniej. Po sfinalizowaniu transakcji u notariusza będzie wtedy jeszcze sporo czasu na protokolarne przekazanie mieszkanie oraz odwiedzenie poszczególnych dostawców mediów.
UWAGA! Obecnie musisz wziąć poprawkę na ograniczenia spowodowane stałym zagrożeniem epidemicznym. Dotychczas wystarczyło wejść na sale obsługi PGE czy Tauron, pobrać numerek, odczekać kilka chwil w poczekalni i po kilku kolejnych chwilach umowa była już przepisana na nowego właściciela. Aktualnie możesz natknąć się na zmienione godziny pracy, długie kolejki pod drzwiami poszczególnych biur czy konieczność wcześniejszego umówienie spotkania. Słyszałem również, że niektórzy operatorzy umożliwiają zdalne załatwienie wszystkich formalności. W zaistniałej sytuacji wydaje mi się rozsądne zadzwonić do poszczególnych operatorów mediów wcześniej i dowiedzieć się jak najsprawniej można dokonać poszczególnych czynności.
Co w spółdzielni?
Wizyta w biurze spółdzielni mieszkaniowej lub zarządu wspólnoty jest kolejnym punktem do odwiedzenia. Nowy właściciel musi poinformować o fakcie nabycia mieszkania instytucję, która zarządza daną nieruchomością. Tam z całą pewnością zostaniesz spytany o ilość osób, które zamieszkają w danym lokalu. Ma to na celu również ustalenie wielkości zaliczek i poszczególnych opłat, które naliczane będą w ramach miesięcznego czynszu. Zazwyczaj są to ciepła i zimna woda, ścieki, śmieci, ogrzewanie a czasem nawet i gaz. Sposoby obliczania i naliczania poszczególnych opłat różnią się pomiędzy poszczególnymi wspólnotami i warto podczas takiej wizyty o wszystko wypytać. Np. co jaki czas rozliczane są zaliczki za wodę oraz ścieki? W jaki sposób rozliczane jest ogrzewanie? Na podstawie czego wyliczana jest wysokość opłat za wywóz śmieci – ilości zadeklarowanych mieszkańców, metraży czy wielkości zużycia wody? W przypadku, gdy zarządcą jest spółdzielnia mieszkaniowa pada też sakramentalne pytanie o chęć stania się członkiem spółdzielni. Spytaj jakie profity będą płynęły dzięki takiemu członkostwu i sam zdecydujesz, czy chcesz nim zostać.
Comiesięczne zobowiązania
Po tym jak poznasz już wysokość miesięcznych zobowiązań względem spółdzielni/wspólnoty ustal w jaki sposób będziesz mógł kontrolować i regulować comiesięczne zobowiązania. Czy o wszystkich zmianach informowany będziesz przy pomocy papierowej korespondencji czy może dostaniesz login i hasło do portalu mieszkańca online. Ważne jest również ustalenie, do którego dnia miesiąca należy wpłacać pieniądze. Nie warto przez niewiedzę narobić sobie zaległości i ryzykować karnych odsetek. Nie wzbraniaj się również przed pozostawieniem swojego numeru telefonu (a także pozostałych dorosłych domowników). Spółdzielnie mieszkaniowe nie handlują danymi osobowymi, a w przypadku zalania lub innej awaryjnej sytuacji warto być jak najwcześniej zawiadomionym.
Jeszcze tylko podatki
Stare przysłowie mówi, że w życiu poza śmiercią pewne są jeszcze tylko podatki 😉. Tak jest też w przypadku nabycia nieruchomości. O konieczności zgłoszenia się do właściwego urzędu miasta lub gminy powinien pouczyć Cię notariusz. W tym przypadku chodzi o podatek od nieruchomości, który rok rocznie płaci właściciel, nie o podatek PCC! Jeśli jednak tego nie uczyni, musisz wiedzieć, że masz dwa tygodnie od momentu zakupu mieszkanie na zgłoszenie się do właściwego wydziału podatków i złożenie odpowiedniej deklaracji. Najprostsza metoda to wizyta z aktem notarialnym w urzędzie miasta. Pani w okienku z pewnością pomoże wypełnić we właściwy sposób formularz, który w obszarze udziałów w częściach wspólnych nieruchomości może wydawać się nieco skomplikowany. Jeśli jednak nie jesteś w stanie zjawić się w urzędzie miasta polecam tam zadzwonić. Dotychczas nigdy nie miałem problemu ze zdalnym załatwieniem tej formalności, listownie czy przy pomocy portalu e-ePUAP.
W poprzednim artykule opisałem dokładnie w jaki sposób umówić się na zapłatę całości kwoty za mieszkanie –> TUTAJ. Zapraszam!