Jeśli jesteś posiadaczem nieruchomości lub zamierzasz taką nieruchomość nabyć, zachęcam do przeczytania tego artykułu. Ta podstawowa wiedza na temat Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, w skrócie MPZP zaoszczędzi Ci niepotrzebnego stresu i straty czasu.
Czym jest MPZP (miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego)?
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) to dokument planistyczny, który określa sposób zagospodarowania terenu na określonym obszarze. Jest to szczegółowy plan opracowany dla konkretnego obszaru, najczęściej dla jednostki administracyjnej, takiej jak gmina, miasto czy dzielnica. MPZP reguluje m.in.:
- przeznaczenie działek pod konkretne cele (np. mieszkalne, przemysłowe, komercyjne, zielone tereny),
- wysokość budynków,
- zasady zabudowy,
- sieć dróg oraz infrastrukturę techniczną.
Kto decyduje o MPZP?
Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (MPZP) ustala właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego. W zależności od konkretnego obszaru objętego planowaniem są to rada gminy, rada miasta lub inna odpowiednia jednostka administracyjna. Jednostka samorządu terytorialnego odpowiedzialna za MPZP działa zgodnie z przepisami prawa, takimi jak zapisy ogólno-planistyczne (np. ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym). Proces ustalania MPZP wymaga również konsultacji społecznych – uwzględnienia opinie mieszkańców oraz różnych interesariuszy związanych z danym obszarem.
Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego tworzy się z uwzględnieniem różnych czynników. Należą do nich potrzeby społeczności lokalnej, ochrona środowiska, zasady estetyki, czy też możliwości rozwoju danej miejscowości. Ich celem jest zapewnienie harmonijnego rozwoju obszaru oraz ochrona interesów społeczności, przy jednoczesnym uwzględnieniu zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska naturalnego.
Dlaczego potrzebny mi MPZP?
Po pierwsze podatki
Istnieje coś takiego jak opłata za wzrost wartości działki, znana również jako opłata od nieruchomości za zwiększenie jej wartości (ONZV). To rodzaj opłaty, którą pobiera gmina w związku z decyzjami administracyjnymi dotyczącymi planowania przestrzennego. Gmina pobiera taką opłatę w przypadku, gdy podejmie decyzję o zmianie przeznaczenia terenu. Kiedy to może nastąpić? Na przykład, gdy gmina zmienia przeznaczenie danego obszaru z terenu rolniczego na teren budowlany lub komercyjny. Wraz z tą decyzją, wartość nieruchomości wzrasta. Wtedy właśnie gmina może pobrać ONZV. Wysokość opłaty oraz kryteria jej pobierania mogą się różnić w zależności od konkretnych ustaleń w danym miejscu. Wiele gmin stosuje różne mechanizmy oceny wzrostu wartości nieruchomości i opłat z nią związanych.
Po drugie budowa
Planując budowę, pamiętaj, że będziesz potrzebować wypisu i wyrysu z MZPZ. Są to dokumenty wymagane przez organy administracji publicznej jako dokument potwierdzający czy planowane działanie budowlane (np. budowa domu, magazynu, zakładu przemysłowego) jest zgodne obecnie obowiązującymi przepisami planu zagospodarowania przestrzennego danego obszaru.
Po trzecie sprzedaż lub zakup
Wiedz, że zaświadczenie o przeznaczeniu w MPZP konieczne jest także do podpisania umowy kupna-sprzedaży nieruchomości gruntowej. Poproszą Cię o nie w kancelarii notarialnej.
Gdzie szukać informacji o MPZP dla interesującej mnie nieruchomość?
Informacje dotyczące miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) można znaleźć w różnych miejscach, w zależności od obszaru, który Cię interesuje. Oto kilka typowych źródeł, w których możesz szukać informacji na ten temat:
- Urząd Miasta lub Gminy. Organ ten jest głównym miejscem, w którym można uzyskać informacje dotyczące miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla danego obszaru. W urzędzie możesz zasięgnąć porady, uzyskać kopię MPZP oraz dowiedzieć się, jakie działania podlegają planowaniu na danym terenie.
- Strona internetowa Urzędu Miasta lub Gminy. Wiele miast i gmin udostępnia informacje dotyczące miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego na swoich stronach internetowych. Możesz tam znaleźć treść aktualnych planów oraz informacje o procedurach planistycznych.
- Biuletyn Informacji Publicznej (BIP). W BIP-ie urzędu miasta lub gminy często udostępniane są dokumenty związane z planowaniem przestrzennym, w tym MPZP.
- Mapy online. W niektórych przypadkach informacje na temat planów zagospodarowania przestrzennego mogą być udostępnione również w formie interaktywnych map online na stronach internetowych instytucji odpowiedzialnych za planowanie przestrzenne. Ja poleciłbym www.geoportal.gov.pl.
Ważne jest, aby skontaktować się z właściwymi organami i instytucjami, które nadzorują planowanie przestrzenne w konkretnym obszarze, aby uzyskać najbardziej aktualne i precyzyjne informacje na temat aktualnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub planowanych w nim zmian.