Łazienka w wielkiej płycie

Ileż to razy przytrafiło mi się rozbić swoje plany o beton, dosłownie i w przenośni… Wyobraź sobie taką sytuację. Oto czeka Cię remont. Oto łazienka w mieszkaniu, które kupiłeś od starszych państwa, którzy jesień życia postanowili spędzić z córką i wnukami na przedmieściach. Masz już swoją wizję i wstępny rys od projektanta. Wyrzucasz wszystko ze środka, bo to zupełnie nie ta epoka. I tak, w miejscu starej żeliwnej wanny chcesz mieć prysznic – najlepiej, taki składający się z jednej tafli szkła, bez brodzika, ze schowanymi pod płytkami bateriami i deszczownicą. Jeśli przeniesiesz toaletę na drugą ścianę to obok “geberitu” zmieścisz także bidet. Wydaje się, że wszystko masz wymierzone co do centymetra. Udało Ci się także kupić niektóre sprzęty, bo trafiłeś akurat na promocję. Umawiasz się z fachowcem i … dowiadujesz się, że cały Twój misterny plan poszedł w …, bo ściany są z betonu, a i majster do postępowych nie należy…

W łazienkach z betonu

Mimo tego, że żyjemy obecnie w epoce bumu budowlanego, to w przypadku rynku wtórnego, ogromną większość oferowanych mieszkań stanowią lokale znajdujące się w blokach z wielkiej płyty. Technologia masowej „produkcji” mieszkań z wykorzystaniem tej technologii wykorzystywana była w naszym kraju przez niemal cały PRL i trwała aż do lat 90’. Oznacza to, że kupując mieszkanie nawet z końcówki „ery” wielkiej płyty, będziesz mieć do czynienia z budynkiem mającym co najmniej 25-30 lat, że nie wspomnę o tych niemal dwukrotnie starszych. Nie są to bynajmniej złe mieszkania. Mieszkania w blokach z wielkiej płyty mają swoich zwolenników ze względu na układy funkcjonalne lokali (np. oddzielne kuchnie) lub organizację całych osiedli (ciągi komunikacyjne, tereny zielone). Co więcej pojawiły się ostatnio ekspertyzy, że budynki z wielkiej płyty nawet z początku jej powstawania w dalszym ciągu są bezpieczne i mogą służyć swoim w mieszkańcom jeszcze przez długie lata.

kup sobie chatę łazienka w wielkiej płycie

Co prawda nie jest to reguła, ale zakup mieszkania w bloku z poprzedniej epoki bardzo często wiąże się z koniecznością wykonania remontu. Nawet najbardziej zadbane i czyste mieszkanie już po 10 – 15 latach traci na uroku. Zechcesz je zmienić chociażby ze względu na zastosowane niemodne już materiały, meble czy aranżacje, a co dopiero wtedy, gdy ta łazienka glazurnika ostatni raz widziała 40 lat temu. W takiej sytuacji, zrobienie jej na nowo staje się nie tylko obowiązkowe, ale i priorytetowe.

Zanim jednak z impetem zabierzesz się za projektowanie, a tym bardziej na zakupy, musisz dokładnie zapoznać się z możliwościami lub właściwie ograniczeniami, jakie możesz napotkać podczas aranżacji i remontu Twojej nowej starej łazienki.

Po pierwsze beton. Ten dosłowny.

Podstawowym elementem konstrukcyjnym opisywanych przeze mnie bloków jest tytułowa wielka płyta. Są to wielkie elementy z niezwykle twardego, zawierającego wewnątrz bardzo dużą ilość stalowych drutów betonu. Wszystkie otwory jakie miały się w nich znaleźć (okna, drzwi, szachty) były wykonywane jeszcze na etapie produkcji płyt. Nie bez powodu. Po pierwsze elementy wielkiej płyty stanowią konstrukcję budynku, a co za tym idzie otwory projektowane były tak, aby zapewnić odpowiednią wytrzymałość budynku. Drugą kwestią jest to, że wykonanie w niezwykle twardym materiale otworów stanowi naprawdę duże wyzwanie. Mowa zarówno o wywiercenie kilku – kilkunastomilimetrowego kanału, jak i wykonaniu dodatkowych drzwi.

Piszę o tym na wypadek, gdyby Twój projekt zakładał np. przesunięcie drzwi, powiększenie lub pomniejszenie pomieszczenia – koniecznie upewnij się czy taka operacja jest w ogóle możliwa. W przypadku, gdy będziesz miał do czynienia ze ścianą działową, można to będzie zrobić bez najmniejszego problemu. Inaczej, jeśli w grę wchodzi ingerencja w ściany stanowiące konstrukcję całego budynku – konieczna będzie zgoda ze strony np. spółdzielni mieszkaniowej lub nawet dodatkowy projekt budowlany, a i tak trzeba brać pod uwagę brak pozwolenia na jakiekolwiek modyfikacje.

Przesuwanie, maskowanie

Kolejną sprawą jest przesuwanie punktów takich jak toaleta, umywalka, wanna, prysznic, kaloryfer. Aby całość była wykonana z odpowiednią starannością a łazienka cieszyła estetyką wszystkie rury doprowadzające wodę oraz kanalizacyjne powinny zostać „schowane”, czyli wkute pod płytkami lub tynkiem. Jeszcze większy problem stanowić będą tzw. baterie podtynkowe. Fachowcy zazwyczaj bardzo niechętnie godzą się na takie przeróbki i życzą sobie za nie sporych kwot. W kryzysowych sytuacjach, gdy nie ma możliwości estetycznego ukrycia instalacji, a Ty nie chcesz przystać na żaden kompromis, można posiłkować się przeróżnymi konstrukcjami z płyty gipsowej. Pamiętaj jednak, i to warto podkreślić, że odbędzie się to kosztem metrażu pomieszczenia.

kup sobie chatę łazienka w wielkiej płycie

Przed przystąpieniem do wszelkiego rodzaju prac związanych z instalacją wodną, dobrze jest również zlokalizować wodomierze. Dzisiaj, liczniki zazwyczaj znajdują się poza mieszkaniami w specjalnych szafach lub skrzynkach. W mieszkaniach z poprzedniej epoki, wodomierze montowano wewnątrz, w łazience lub kuchni. Pół biedy, jeśli umieszczano je wewnątrz pionów i była możliwość ich zamaskowania. Czasem jednak liczniki i główne zawory spółdzielnie montowały, gdzie popadnie. Ze względu na swój wygląd, nie stanowią one ozdoby, dlatego warto zastanowić się nad ich lokalizacją. Pamiętaj jednak, że muszą być łatwo dostępne.

Podłoga na poziomie

Kolejna kwestia, z którą borykałem się osobiście, to duże różnice w poziomie na jakim wykonana była posadzka w łazience względem reszty mieszkania. Czasem może to być nawet kilka centymetrów poniżej lub powyżej podłogi w pozostałych pomieszczeniach. Zaniżone posadzki traktowano dawniej jako zabezpieczenie przez zalaniem mieszkania w przypadku np. awarii pralki – te są łatwiejsze do zniwelowania. Większy problem stanowić będzie łazienka z wyniesioną posadzką. Zazwyczaj kryje on prawdopodobnie rury, a samo jej skucie wiązać się będzie z poświeceniem dodatkowego czasu i poniesieniem kosztów. Taka posadzka może być również związana z koniecznością zachowania odpowiednich „spadków”, ponieważ woda w kanalizacji pod górę nie popłynie. Budowniczowie PRL-u mogli zdecydować o wykonaniu przyłącza do pionu kanalizacyjnego nieco wyżej. Wówczas może okazać się, że aby kanalizacja działała poprawnie, nasza łazienka powinna mieć wannę zainstalowaną 15 cm wyżej niż zazwyczaj…

Panie! A daj Pan spokój…

W tym miejscu należy wspomnieć jeszcze o tym drugim rodzaju betonu – mentalnym, czyli stanie umysłu, jaki towarzyszył wznoszeniu bloków z wielkiej płyty. Moją intencją nie jest tutaj absolutnie kierowanie jakichkolwiek oskarżeń w kierunku ówczesnych inżynierów czy budowniczych. Mimo to, nie jest tajemnicą, że jakość i dokładność wykonania budynków (zwłaszcza tych powstałych w latach 70’ i 80’) bywa… słaba. Bywa, bo jakość i dokładność wykonania domów z wielkiej płyty nie jest zawsze taka sama.

Z jednej strony bywają bloki wykonane z modelową wręcz dokładnością. Z drugiej strony, w wielu przypadkach budowniczowie luźno zinterpretowali pojęcia takie jak pion, poziom, kąt prosty czy nawet linia prosta. Brak kąta prostego nie rzuca się może tak w oczy pomiędzy białymi ścianami w sypialni. Co innego w łazience, którą wykładamy zachowującymi kąt prosty płytkami, no cóż… Niedoskonałości w wykonaniu budynku najbardziej zauważalne są przy krawędziach (na styku sufitu, posadzki oraz ścian) albo podczas montażu mebli.

Zatem da się czy nie?

Czy możliwy jest szybki, tani i łatwy remont takiej łazienki? Zwłaszcza przy ograniczonym budżecie? I do tego bez ekipy? Oczywiście! Można zrobić kapitalny remont polegający na wymianie wanny, toalety, umywalki, baterii, być może nawet glazury, bez ingerowania w zastany układ. W miejsce starej, zniszczonej metalowej wanny możesz wstawić nowoczesną, akrylową (z tworzywa sztucznego) o tych samych wymiarach. Montując na niej dodatkowo szklaną blendę uzyskasz funkcję estetycznego prysznica bez konieczności wieszania… zasłonek w delfinki ?. Stary niebieski sedes z plastikowym dolnopłukiem możesz zastąpić nowoczesnym białym kompaktem za 1/3 ceny zestawu z podwieszaną muszlą. Zaletą tego rozwiązania jest łatwy montaż. Umywalkę możesz wymienić na taką umieszczaną na stojącej szafce. Dzięki temu zyskasz miejsce, w którym schowasz niewygodne do zamaskowania rury, wodomierze albo przyłącze do pralki. Wszystko zależy od Twoich potrzeb, budżetu oraz umiejętności jakimi dysponujesz.

kup sobie chatę łazienka w wielkiej płycie

Trudny, ale wykonalny

Czy zatem remont łazienki w mieszkaniu z wielkiej płyty jest niemożliwy? Oczywiście, że nie. Jeśli tylko w odpowiednio sposób się przygotujesz i dokładnie zbadasz ograniczenia konkretnego pomieszczenia, to nie masz się czego bać. Na każdy z opisanych przeze mnie problemów istnieje jakiś sposób. Czasem trzeba wykonać podwieszany sufit, a czasem dodatkową wylewkę. Zazwyczaj nieco większa ilość kleju płytek niweluje większość nierówności na ścianach, a konstrukcje z płyty kartonowo – gipsowej czynią cuda. Dobrze jest również znaleźć ekipę remontową, która na co dzień remontuje takie mieszkania. Posiadają oni zazwyczaj w swoim portfolio liczne patenty mające zastosowanie w takich lokalach.

Rekomenduję, żeby przed każdym większym remontem, zwłaszcza, gdy masz w planach ingerować w instalacje, wybrać się do administracji budynku. Czasem już zwykła rozmowa z pracownikami spółdzielni pomaga w zidentyfikowaniu ścian nośnych i właściwych przyłączy. Być może pracujący tam ludzie podpowiedzą nawet rozwiązanie na biegnący przez całą łazienkę komin piecyka gazowego. Pamiętaj, że w razie wątpliwości tego typu instytucje dysponują dokładnymi planami ścian i instalacji. Zdecydowanie warto po nie sięgnąć ?.

kup sobie chatę checklista łazienka

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *