Dach kładziony metodą klasyczną.

kup sobie chate mieszkanie budujemy dom budowa domu  7 dach metoda klasyczna

Dach w naszej inwestycji został wybudowany metodą klasyczną budowy dachowej, na tzw. „stolcu”, którą to właśnie metodę opiszemy w tej części.

Drewno konstrukcyjne na dach.

kup sobie chate mieszkanie budujemy dom budowa domu NASZ PRZYPADEK

Drewno konstrukcyjne do przygotowania więźby dachowej, zakupiliśmy w tartaku kilka miesięcy wcześniej.

kup sobie chate mieszkanie budujemy dom budowa domu uwaga

Uwaga na przechowywanie drewna! Konieczne jest odpowiednie ułożenia poszczególnych elementów. Zobacz jak to zrobić w naszym wpisie TUTAJ.

Przed rozpoczęciem prac ciesielskich, samodzielnie zaimpregnowaliśmy całe drewno. Głównym celem tego zabiegu było zabezpieczenie materiału przed działaniem czynników biologicznych – grzybów, pleśni, owadów, larw czy innych szkodników.

kup sobie chate mieszkanie budujemy dom budowa domu uwaga

Jeśli samodzielnie impregnujesz drewno, uważaj na domorosłych specjalistów i „doradców” oraz wystrzegaj się impregnowania drewna „metodą dziadka”. Chodzi o zaczerpniętą z czasów niedostatku metodę nasączania drewna przepalonym olejem. Po pierwsze wygląda to fatalnie (drewno czarnieje). Po drugie zwiększa jego łatwopalność! A więc, tym Państwu dziękujemy!

Murłaty.

Pierwszym etapem budowy dachu w metodzie klasycznej jest rozłożenie hydroizolacji (pasów foli) wzdłuż muru na którym położone zostaną murłaty. Murłaty to ułożone poziomo, wzdłuż muru, kwadratowe w przekroju kantówki o boku kilkunastu centymetrów. Przymocowuje się je do budynku przy pomocy osadzonych w wieńcu śrub (kotw). W murłacie wierci się otwór, następnie nakłada na wychodzącą ze stropu (wcześniej wyprowadzoną przez murarzy) gwintowaną szpilkę i przykręca śrubą.

kup sobie chate mieszkanie budujemy dom budowa domu 7 dach metoda klasyczna murłata

Dach i jego konstrukcja.

Dalej fachowcy montują według projektu konstrukcję dachu. Najpierw stawiany jest „stolec”, czyli rusztowanie z kwadratowych, ułożonych poziomo i pionowo kantówek (słupków, podwalin i płatw), umiejscowionych w taki sposób, żeby wspierały od spodu krokwie, które opierają się na nich mniej więcej w 2/3 swojej długości. Krokwie są długie, dlatego niemożliwe bywa ich bezpieczne ułożenie bez podparcia.

Całość konstrukcji mocowana jest ze sobą za pomocą odpowiednich nacięć w poszczególnych elementach oraz specjalnych, długich, nawet kilkudziesięciocentymetrowych wkrętów ciesielskich – aktualnie nie praktykuje się już stosowania zwykłych gwoździ.

Oprócz opisanych, elementów pojawić się mogą także tzw. kleszcze, miecze, jętki i inne elementy konstrukcyjne. Wszystko to zależy od zaprojektowanej konstrukcji dachu.

Pokrycie dachu. Izolacja.

Gdy konstrukcja dachu jest gotowa, fachowcy biorą się za pokrycie. Pierwsza warstwa to tzw. folia. Jest to właściwie membrana paroizolacyjna. Powoduje ona, że zbierająca się pod nią para jest „wypuszczana” ponad nią, a wilgoć, która zbiera się pomiędzy nią, a właściwym pokryciem nie trafi na nasze poddasze.

kup sobie chate mieszkanie budujemy dom budowa domu wskazowka blue

Podczas zakupu membrany, radzimy zwrócić uwagę na jej parametry i zakupić materiał, który będzie jak najskuteczniej izolował nasz dom.

Podczas układania, poszczególne pasy „foli” rozciąga się prostopadle do krokwi, układając je na zakładkę, w taki sposób, żeby woda swobodnie spływała ku dołowi. Folię mocuje się zszywkami do krokwi.

Kontrłaty.

Kolejna warstwa dachu to kontrłaty, czyli listwy układane równolegle na krokwiach. Poza dodatkowym mocowaniem membrany przez docisk do krokwi, stanowią one podkładki dystansowe pomiędzy folią, a właściwym pokryciem. Dystans jest potrzebny, aby wspomniana wilgoć mogła swobodnie spływać po foli.

Łaty.

Na kontrłatach układane są łaty, to jest grube, wytrzymałe listwy, na których ułożone zostanie pokrycie. Łaty układane są prostopadle to krokwi i kontrłat. Łaty mocuje się w odpowiednich odstępach. Mówiąc obrazowo, listwy te łączą ze sobą krokwie, tworząc rodzaj „szachownicy”. Rozstaw łat zależy od rodzaju pokrycia. Zarówno łaty jak i kontrłaty mocuje się do konstrukcji dachu przy pomocy gwoździ.

Na koniec fachowcy przybijają deski/listwy na wykończenie np. na pasie podrynnowym (czołowym), krawędziach wiatrownic, czyli tej krawędzi dachu, która pozbawiona jest rynny, przy facyjacie, wokół kominów, okien dachowych czy wyłazów na dach.

kup sobie chate mieszkanie budujemy dom budowa domu 7 dach metoda klasyczna kontrłata

Właściwe pokrycie dachu.

Zanim ekipa kładąca dach przystąpi do układania dachówki, arkuszy blachy trapezowej lub paneli blachodachówki (według wyboru inwestora), musi najpierw obrobić okapy, rynny, pasy dorynnowe, wiatrownice, kosze, okna i wyłazy dachowe, czyli wszystkie elementy dachu, nie będące właściwym pokryciem, ale bezpośrednio z nim związane. Wszelkie blachy, blachodachówki lub inne elementy obróbki, mocuje się przy użyciu wkrętów. Ich rodzaj zależy od wybranego systemu pokrycia, a nawet koloru elementów. Ostatnim etapem jest zazwyczaj obróbka kominów, gąsiorów i wiatrownic.

kup sobie chate mieszkanie budujemy dom budowa domu uwaga

Kolejność wykonywania poszczególnych prac może się różnić w zależności od stosowanego rodzaju pokrycia, a jest ich bardzo dużo.

Podbitka.

Z obróbek blacharskich dachu, na koniec należy wykonać podbitkę (podsufitkę). Tą wykonuje się zazwyczaj dopiero po ociepleniu budynku i wykonaniu elewacji.

Pieniądze.

Przed rozpoczęciem prac, zwróć uwagę na ceny, ponieważ samo wykonanie dachu jest bardzo kosztowne i może być droższe niż postawienie surowych ścian.

kup sobie chate mieszkanie budujemy dom budowa domu wskazowka blue
  • Tarcica na konstrukcję dachu. Drewno jest drogie i warto poszukać dostawcy materiału w przystępnych cenach. Pamiętaj także, że musisz zakupić materiał z odpowiednim zapasem technologicznym na różnego rodzaju docinki.
  • Blachy i obróbka. Samo zapytanie o cenę za metr kwadratowy wybranego pokrycia nie wystarczy. Najlepiej miej przy sobie ksero projektu dachu i proś o wycenę całości materiałów. Blacha na obróbki, wkręty, taśmy dekarskie, gąsiory, rynny stanowią bardzo duży koszt. Zwłaszcza przy skomplikowanych dachach wielospadowych, materiały obróbkowe mogą przekroczyć wartość właściwego pokrycia.
  • Wykonawcy. Nie polecam oszczędzać! Osobiście wolałbym mieć dobrze wykonany dach pokryty tańszą blachą niż na odwrót.
  • Przed podpisaniem umowy z wykonawcą, poproś o wskazanie wykonanych przez niego realizacji. Porządne wykonanie dachu to naprawdę trudne zadanie! Zobacz jak prezentują się wykonane przez niego dachy. Zwróć uwagę na poszczególne płaszczyzny (czy nie są pofalowane) i czy poszczególne rzędy przetłoczeń na blachodachówce układają się równo. Porozmawiaj także z właścicielami tych dachów.
  • Po wybraniu wykonawcy przedyskutuj z nim samą realizację. Może zasugeruje Ci np. dostawcę materiałów w lepszych cenach albo polecić tańszy/lepszy system rynien czy blachodachówki.
  • Jeśli w Twoim projekcie znajduje się oryginalnie pokrycie dachówką, ale Ty wolisz tańszą blachę, zazwyczaj możliwa jest zamiana. Należy ją jednak uzgodnić z kierownikiem budowy, który weźmie pod uwagę ciężary użytych materiałów i nośność konstrukcji przy obciążeniu śniegiem.

Rynny.

Zwróć uwagę na rozmieszczenie rur spustowych rynien – może się tak zdarzyć, że spływająca z dachu woda będzie trafiać w okolice wejścia do Twojego domu, latem wypłukując ziemię z klombu z różami żony, zimą zaś tworząc rozkoszne lodowisko na trasie do samochodu.

Żółte spiralne rynny tymczasowe.

Po zakończeniu prac poproś dekarzy o zamontowanie tymczasowych rynien spustowych z rur spiralnych –  zapewnią one odprowadzenie wody opadowej od budynku, do czasu montażu właściwych rur spustowych – te trafią na budynek dopiero po wykonaniu elewacji.

kup sobie chate mieszkanie budujemy dom budowa domu wskazowka blue

Przy parterowych, rozłożystych domach, dachy zazwyczaj stanowią dominujący element budynku, który wraz z elewacją będzie stanowił wizytówkę twojego domu. Warto szczególnie przyjrzeć się pracy wykonawców.

Pozostałe artykuły z tej serii:

  1. Działka czy projekt domu. Co jest pierwsze?
  2. Budowa domu systemem gospodarczym.
  3. Kalkulacja i zakup materiałów budowlanych.
  4. Jak szukać, zatrudnić i upilnować fachowców na budowie?
  5. Stawianie fundamentów. Jak osiągnąć poziom „0”?
  6. Budowa ścian konstrukcyjnych i stropu.

Kolejny wpis na temat zamawiania OKIEN i DRZWI już WKRÓTCE!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *