Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, czyli MPZP – jest czy go nie ma?

kup sobie chate miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Jeśli jesteś posiadaczem nieruchomości lub zamierzasz taką nieruchomość nabyć, zachęcam do przeczytania tego artykułu. Ta podstawowa wiedza na temat Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, w skrócie MPZP zaoszczędzi Ci niepotrzebnego stresu i straty czasu. Czym jest MPZP (miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego)? Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) to dokument planistyczny, który określa sposób zagospodarowania terenu na określonym […]

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, czyli MPZP – jest czy go nie ma? Read More »

Remont używanego domu – czy będzie szybciej, łatwiej i taniej?

kup sobie chatę remont używanego domu

Niektórzy jako alternatywę do zakupu nowego domu bądź jego budowy biorą pod uwagę zakup i remont używanego a nieraz naprawdę starego domu. Motywacje ku temu bywają różne. Jedni boją się formalności, które są związane z postawieniem nowego budynku. Inni uważają, że remont już istniejącej budowli zajmie mniej czasu, pracy, będzie tańszy czy prostszy. Sprawdźmy to!

Remont używanego domu – czy będzie szybciej, łatwiej i taniej? Read More »

Elewacja

kup sobie chate mieszkanie budujemy dom budowa domu 9 elewacja

Elewacja to kolejny duży etap budowy Twojego domu i ostatni w tej serii wpisów. Jej wykonanie możliwe jest dopiero wtedy, gdy budynek nakryto dachem i gdy wstawiono wszystkie okna i drzwi.

Elewacja Read More »

Wstawiamy okna i drzwi – stan surowy zamknięty.

kup sobie chate mieszkanie budujemy dom budowa domu 8 okna i drzwi

Jeśli budujesz dom lub planujesz zakup na wcześniejszym etapie realizacji, prawdopodobnie spotkałeś się z pojęciem budynku w stanie surowym otwartym lub zamkniętym. Budynek w stanie otwartym, to budynek bez okien i drzwi, które często „zabija” się deskami, żeby zabezpieczyć wnętrze przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Dom w stanie surowym zamkniętym posiada okna i drzwi.

Wstawiamy okna i drzwi – stan surowy zamknięty. Read More »

Dach kładziony metodą klasyczną.

kup sobie chate mieszkanie budujemy dom budowa domu 7 dach metoda klasyczna

Przed rozpoczęciem prac ciesielskich, samodzielnie zaimpregnowaliśmy całe drewno. Głównym celem tego zabiegu było zabezpieczenie materiału przed działaniem czynników biologicznych – grzybów, pleśni, owadów, larw czy innych szkodników. Jeśli samodzielnie impregnujesz drewno, uważaj na domorosłych specjalistów i „doradców” oraz wystrzegaj się impregnowania drewna „metodą dziadka”.

Dach kładziony metodą klasyczną. Read More »

Ściany

kup sobie chate mieszkanie budujemy dom budowa domu sciany 6

Na ten etap czeka wiele osób, które budują sobie dom – widoczne ściany. Dla wielu z nas, dopiero w tym momencie, dom zaczyna nabierać kształtu. Wynika to z tego, że bardzo trudno jest wyobrazić sobie przestrzeń wyłącznie na podstawie rysunków. Budowa ścian, wieniec stropowy, strop.

Ściany Read More »

Zwolnienie z PCC – pierwsze mieszkanie tańsze o 2%

kup-sobie-chate-zwolnienie-z-pcc-zamosc

O tym, czym jest podatek PCC i których transakcji dotyczy pisałem już wcześniej, dlatego jeśli jeszcze nie czytałeś naszego artykułu zachęcam do zapoznania się z nim tutaj. W telegraficznym skrócie powiem jedynie tyle, że standardowo podatek PCC wynosi 2% oraz dotyczy on jedynie transakcji na rynku wtórnym. W tym materiale poruszymy kwestie tego, kogo dotyczyć

Zwolnienie z PCC – pierwsze mieszkanie tańsze o 2% Read More »

Bezpieczny Kredyt 2% – sprawdź czy wszystko o nim wiesz!

kup-sobie-chate-bezpieczny-kredyt-zamosc

W tym wpisie postaram się odpowiedzieć na pytanie, co leżało u podstaw rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kogo ten program dotyczy? Jakie warunki należy spełnić by z niego skorzystać? Zapraszam do lektury. Końcówka roku 2021 przyniosła trzęsienie ziemi wszystkim dotychczasowym oraz potencjalnym kredytobiorcom. Na skutek szeregu zawirowań geopolitycznych oraz wstrząsu wywołanego pandemią COVID-19, gospodarka naszego

Bezpieczny Kredyt 2% – sprawdź czy wszystko o nim wiesz! Read More »

Dziennik budowy

kup sobie chatę dzienni z pierwszej budowy

Stawiając pierwszy dom, byliśmy w tym samym miejscu, co Ty teraz, dlatego do we wpisach przyjęliśmy perspektywę nowicjusza i tłumaczymy ile się da. Liczymy, że nasze wskazówki pomogą Ci przy budowie lub koordynacji prac nad Twoim własnym domem.

Dziennik budowy Read More »